Sytuacja na rynku Kakao - marzec/kwiecień 2024

Na globalnym rynku Kakao zaszła drastyczna zmiana, ponieważ ceny tego surowca przekroczyły poziom 9200 dolarów po raz pierwszy w historii. To wywołało niepokój wśród ekspertów z branży. W swoim raporcie na luty, Międzynarodowa Organizacja ds. Kakao (ICCO) wyraziła niepokój z powodu tego nagłego wzrostu cen. Ostrzega ona także przed możliwymi konsekwencjami dla farmerów/producentów, firm i konsumentów na całym świecie.

Głównym problemem są wysokie ceny Kakao, które wynikają z niedoboru surowca głównie w krajach takich jak Wybrzeże Kości Słoniowej i Ghana. W porównaniu z poprzednim sezonem, dostawy Kakao do portów w tych krajach spadły o 28% i 33% w porównaniu do zeszłego sezonu. Raport ICCO wskazuje także, że dostępność ziaren z Wybrzeża Kości Słoniowej i Ghany na rynku amerykańskim się zmniejszyła, co sugeruje, że ziarna te są teraz kierowane do Europy ze względu na unijne regulacje dotyczące deforestacji.

Do wzrostu cen Kakao przyczyniły się m.in. zmiany klimatyczne, w tym niekorzystne warunki pogodowe i wybuch wirusa CSSV (ang. Cacao Swollen Shoot Virus) na plantacjach w Ghanie.
Silne wiatry zniszczyły kwiaty na drzewach Kakao w Ghanie, co doprowadziło do mniejszych zbiorów. Na dzień dzisiejszy nie ma skutecznej metody leczenia choroby CSSV, poza wycinaniem zainfekowanych drzew.

Mimo tych wyzwań, ważne jest, abyśmy zachowali spokój i nie wpadali w panikę. Wierzymy, że sytuacja na rynku Kakao w końcu wróci do równowagi. Warto być jednak przygotowanym na to, że być może nawet do takiej równowagi, której dotąd nie znaliśmy.

Ekspertów z branży Kakao martwią skutki tego gwałtownego wzrostu cen. Szczególnie dotknięte mogą być kraje Afryki Zachodniej, które zapewniają ponad dwie trzecie światowej produkcji Kakao. Chociaż wzrost cen może przynieść krótkoterminowe korzyści ekonomiczne tam, gdzie dostęp do surowca jest wystarczający, to długoterminowa zrównoważona produkcja jest sprawą priorytetową.

Duże amerykańskie firmy, takie jak Nestlé i Hershey’s, już szukają alternatywnych źródeł Kakao, co dodatkowo pogłębia niedobór „surowca” i prowadzi do dalszego wzrostu cen.

Eksperci z ICCO, ekonomiści oraz ekolodzy apelują do podejmowania działań na rzecz zrównoważonej produkcji Kakao i wspólnych wysiłków w zwalczaniu chorób takich jak CSSV, aby złagodzić spadek produkcji i kryzys w „branży”.

W miarę jak ceny Kakao nadal rosną do nieznanych dotąd poziomów, zachęcamy wszystkich zainteresowanych do współpracy w poszukiwaniu rozwiązań, które uwzględnią interesy ekonomiczne producentów przy jednoczesnym dbaniu o długoterminową równowagę w całym łańcuchu produkcji: od ziarenka do pasty Kakao czy czekolady.

Nadchodzące miesiące będą kluczowe dla określenia dalszego kierunku cen Kakao i kształtowania przyszłości jednej z najbardziej cenionych na świecie surowców.

 

 

 

Informacje dostarczone przez Kojo Hayford. Dziękujemy!