Tam gdzie rośnie Kakao: słów kilka o plantatorach, plantacjach i wsparciu dla nich.
Dominikana, kraj, w którym przeplatają się tętniące życiem krajobrazy i niebiańskie smaki. Podczas naszego pobytu mieliśmy przyjemność doświadczyć zniewalającego świata uprawy Kakao z pierwszej ręki oraz wielu innych aspektów związanych z plantacjami.
Farmerzy Kakao mają dochód ze sprzedaży ziaren Kakaowca jedynie parę miesięcy w roku (zazwyczaj trzy, chyba że zdarzają się jesienne zbiory to wtedy pięć). Minimalizują więc wydatki na pomoc przy pracy, starając się samemu podołać całemu procesowi zbiorów i przetwórstwa ziarna. Często nie dostają odpowiedniego wynagrodzenia za swoją ciężką pracę. Dlatego też pojawiły się organizacje, które dbają o to by każdy plantator miał szansę otrzymać najlepszą cenę za swoje ziarno oraz mógł rozszerzyć swoją działalność.
Podczas naszej podróży na Dominikanę odwiedziliśmy dwie organizacje wspierające farmerów Kakao: Aprocaci i Conacado. Te organizacje realnie zmieniają sytuację właścicieli małych gospodarstw rolnych, jednocześnie wdrażając innowacyjne programy, naukę o nowych metodach uprawy oraz koncepcję działek demonstracyjnych.
Aprocaci i Conacado: W grupie siła
Mieszkańcy Dominikany to ludzie otwarci na kooperację i współpracę. Nie dziwi więc fakt utworzenia stowarzyszeń Aprocaci (Stowarzyszenie Producentów Kakao) i Conacado (Krajowa Konfederacja Rolników Kakao), które odgrywają kluczową rolę w łączeniu małych gospodarstw rolnych z rynkami międzynarodowymi. Organizacje te działają jako budowniczowie mostów, łącząc rolników z koneserami czekolady na całym świecie.
Wyobraź sobie radość na twarzach plantatorów, gdy otrzymują uczciwe ceny za starannie pielęgnowane ziarna Kakaowca.
Poprzez Kakaowe “spółdzielnie”, Aprocaci i Conacado wzmacniają tych zaangażowanych rolników, jednocząc ich jako siłę w światowym przemyśle Kakaowym.
Zobacz jak wygląda Kakaowa “spółdzielnia”:
Conacado to organizacja, która jest siłą napędową sukcesu i wzmocnienia pozycji hodowców Kakao na Dominikanie.Jej działalność polega na zasadzie współpracy, zrzeszając tysiące drobnych rolników z całego kraju. Łącząc siły, ci rolnicy zyskują większą przewagę w negocjowaniu uczciwych cen, dostępie do zasobów i zwiększeniu ogólnej konkurencyjności na rynku światowym.
Ale wpływ Conacado wykracza poza korzyści ekonomiczne. Organizacja kładzie duży nacisk na odpowiedzialność społeczną i rozwój społeczności. Dążą do poprawy jakości życia rolników i ich rodzin, zapewniając możliwości edukacyjne, dostęp do opieki zdrowotnej i poprawę infrastruktury na obszarach wiejskich.
Conacado promuje również zrównoważone praktyki rolnicze i zarządzanie środowiskiem. Poprzez programy szkoleniowe i pomoc techniczną kształcą rolników w zakresie najlepszych praktyk w zakresie uprawy Kakao, w tym ochrony gleby, agroleśnictwa i ekologicznej ochrony przed szkodnikami. Przyjmując te zrównoważone metody, rolnicy mogą chronić delikatne ekosystemy otaczające ich gospodarstwa, zapewniając jednocześnie długoterminową rentowność produkcji Kakao.
Co więcej, Conacado aktywnie współpracuje z organizacjami międzynarodowymi, organizacjami pozarządowymi i podmiotami rządowymi w celu prowadzenia inicjatyw społecznych i środowiskowych.
W dziedzinie uprawy Kakao, partnerstwo między Aprocaci i Conacado stworzyło potężny ekosystem wsparcia dla właścicieli małych gospodarstw w Republice Dominikany. Wspólnie organizacje te bronią sprawy rolników, zapewniając, że ich głosy zostaną wysłuchane, ich wysiłki zostaną docenione, a ich środki do życia zabezpieczone. Dzięki wspólnym przedsięwzięciom Aprocaci i Conacado piszą niezwykłą historię zrównoważonego rozwoju i wzmocnienia pozycji w świecie upraw Kakaowca.
Zastanawiasz się dlaczego o tym opowiadamy? Bo jednym z programów jakie wspierają wymienione organizacje, są parcele demonstracyjne oraz programy przekształceń starych farm w nowoczesne plantacje. Ciekawe? Bardzo!
Więc chodźmy dalej….