Odmiany ziaren kakaowca
Czy Kakao kojarzy Ci się z dzieciństwem? Czy jest to napój, który podawała Ci mama bądź babcia? A może kojarzy Ci się z obrazkiem dziewczyny siedzącej na oknie, wpatrzonej w dal, w ciepłych skarpetach i swetrze… Ach, rozmarzyłam się!
Jakiekolwiek by nie były Twoje asocjacje, w tym miejscu chcę zabrać Cię w świat ziaren kakaowca.
W naszym sklepie mamy Kakao z różnych rejonów Ameryki Południowej i Afryki. Jak pewnie się domyślasz, każdy rodzaj jest inny! Rożni się smakiem, zapachem (dla wielbicieli wina: nosem!), wyglądem. Przede wszystkim jednak, różni się rodzajem ziarna z jakiego powstał.
Mądre głowy wydzieliły trzy główne rodzaje ziaren kakaowca: Criollo, Trinitario i Forastero (każde z nich występuje w najróżniejszych kombinacjach gatunkowych, więc omówimy jedynie te podstawowe).
Criollo jest rodzajem Kakao, które występuje głównie na terenach byłej Mezoameryki oraz obszarów około Karaibskich. Po przeczytaniu wielu prac i podręczników na temat hodowli Kakao, dochodzę do wniosku, że Criollo w wolnym tłumaczeniu oznacza po prosu „nasz” bądź „tutejszy”.
Ziarna tego rodzaju mają mało pigmentu, przez co nie posiadają intensywnego koloru, a także nie potrzebują długiej fermentacji.
W smaku i zapachu możemy wyczuć nutę karmelu, słodkiego miodu oraz świeżych orzechów.
Forastero onzacza (w moim tłumaczeniu) „nietutejszy” w odniesieniu do innych odmian amazońskich (wliczają się w nie hybrydy powstałe z połączenia Afrykańskiego rodzaju Amelonado z Criollo oraz inne krzyżówki oraz rodzaje napływowe). Ziarna z rodzaju Forastero mogą osiągnąć bardzo ciemny kolor, a po odpowiedniej fermentacji dają bogaty i głęboki czekoladowy smak i aromat.
Trinitario to nazwa ziaren, które powstają z połączenia Criollo oraz różnych rodzajów kakaowca z Trynidadu. Bardzo cenione w przemyśle czekoladowym za swoje słodkie, kwiatowo-owocowe nuty.
Ciekawostką jest, że cechy smakowe są dziedziczne i nawet po skrzyżowaniu dwóch rodzajów, dominujący przekazuje swoje nuty. Kakaowiec z rodzaju Amelonado z Zachodniej Afryki został przystosowany do warunków panujących w Malezji (ziarno bardziej odporne na choroby) przez co zatracił swój pierwotny smak i aromat.
Możesz spotkać się z określeniem „fine/flavour cocoa”, co jest klasyfikacją ziaren z rodzaju Criollo i Forastero, które są hodowane na mniejszą (nie masową) skalę.
Czy jednak rzeczywiście te wszystkie informacje mają znaczenie dla prawdziwego Miłośnika Kakao? Czy zastanawiasz się celebrując moment z przyjaciółką, czy to Kakao powstało z hybrydy z Trynidadu czy może z północnej części Wenezueli?
Z moich obserwacji i rozmów wynika, ze każdy rodzaj Kakao smakuje i pachnie inaczej w zależności od człowieka, który się nad nim pochyla.
Zachęcam Cię do eksperymentu i rozmowy z bliskimi: zapytaj ich czym pachnie to Kakao, jaki ma posmak, czy jest kwaśne czy może z nutą orzecha? Zobaczysz jak wiele różnych odpowiedzi uzyskasz.
Dlatego wiem, że najważniejsze w rodzaju Kakao jest to aby smakowało ono TOBIE!
Jeśli nie wiesz, które Kakao wybrać na początek to zapraszam do krótkiego QUIZU >>>
PS. Poznaj naszych Kakaowych Rezydentów >>>